W jakim celu są odlewy?

W odlewnictwie działa obecnie już bardzo wiele różnych technologii, wszystkie jednak zamykają się w jednym prostym haśle – obróbka cieplna. To przy wykorzystaniu bardzo wysokiej temperatury doprowadza się metal obróbka metali do płynnej formy i to umożliwia wykonywanie odlewów. W zależności od procesu technologicznego da się wyróżnić przykładowo odlewy kokilowe. Płynny materiał wlewa się do form, nazywanych właśnie kokilami.
Bardzo często stosuje się dziś odlewanie metalu pod ciśnieniem. Jest to metoda niezwykle precyzyjna. Odlewy ciśnieniowe są bardzo dobrej jakości i nie potrzebują już dodatkowej obróbki. To sprawia, że można wyrabiać daną część na skalę masową.
Często po odlaniu przychodzi czas na wyżarzanie. To proces polegający na podgrzaniu danego fragmentu do konkretnej temperatury. Wtedy tę temperaturę powinno się przez jakiś czas utrzymać, a w końcu fragment wolno schłodzić. Sposobów wyżarzania jest kilka i każda służy czemu innemu. Przykładowo może zwiększyć twardość elementu przed kolejną obróbką.
Przydaje się czasem zainteresować się mniej popularnymi gałęziami przemysłu. Każdy ciekawski majsterkowicz prawdopodobnie chętnie dowie się do czego mogą być wykorzystane odlewy i że dzięki odlewnictwu ma na przykład zawiasy w szafkach (>>ciekawa strona<<).
Leave a Comment