W jaki sposób można by stać się konserwatorem dzieł sztuki?
Ratowanie różnorodnych antyków oraz pamiątek po przeszłości jest pasjonującym zajęciem, które jest wymarzone dla sympatyków przeszłości. Wymaga ono znacznej wiedzy i niemałych umiejętności praktycznych, przy czym to zawód doceniany zarówno w naszym kraju, jak i poza jego granicami.
Jeżeli zastanawiasz się, kim jest konserwator zabytków, to pamiętaj, że jest to osoba, której kluczowym zadaniem jest dbanie o antyki, zapobieganie ich cyklicznemu niszczeniu oraz usuwanie źródeł powstałych w czasie lat uszczupleń.

Źródło: http://www.flickr.com
Mianem profesjonalnego konserwatora antyków najczęściej nazywa się fachowca pracującego w podległym wojewodzie urzędzie Ochrony Zabytków. Aby stać się konserwatorem zabytków należy rozdzielić odpowiedź na dwa elementy.
Kiedy stwierdzisz, że opublikowane w tym artykule informacje są godne uwagi, sprawdź dodatkowo szczegóły w linku żarnowski. Odnajdziesz tam równie przydatne dane.
Po pierwsze kwestia pozaoficjalna: konserwator musi mieć właściwe zdolności manualne, a także rozległą wiedzę z przedziału przeszłości i chemii.
Następna kwestia formalna, aby prowadzić tego typu czynności konserwatorskie, restauratorskie, badania konserwatorskie czy roboty budowlane albo prace architektoniczne lub z zakresu archeologii, należy mieć tytuł zawodowy magistra uzyskany w ramach studiów na wydziale konserwacja i restauracja dzieł sztuki lub na specjalności w zakresie konserwacji zabytków. Niezbędne jest też zaliczenie niezbędnej 12-sto miesięczne praktyki, której przedmiotem jest konserwacja albo badanie zabytków, które są dodane do ewidencji zabytków.
Wybrane przedmioty, z jakimi spotka się kandydat w czasie studiów na kierunku konserwacja i restauracja dzieł sztuki to teoria i techniki konserwatorskie, dokumentacja architektoniczna konstruktorska, konserwacja obiektów architektonicznych, naprawa i wzmacnianie obiektów konstrukcyjnych, profilaktyka konserwatorska, rewitalizacja zasobów urbanistycznych.
Leave a Comment